• Comeniusowski Mikołaj !

• Comeniusowski   Mikołaj.

Już we wrześniu w naszej szkole w Kosieczynie podczas spotkania koordynatorów szkół partnerskich z Niemiec i Holandii, otrzymaliśmy od dyrektora szkoły z Jänschwalde  Franka Köditza zbiór propozycji muzyczno-plastycznych, które mogliśmy wykorzystać na zajęciach poświęconym bliskiemu sercu dzieciom, Mikołajowi. Obowiązkowo, każda ze szkół miała nauczyć się piosenki,, MERY CHRISTMAS- FROHE WEIHNACHT”, której słowa refrenu ,,Wesołych świąt, Bożego Narodzenia”, brzmią w różnych językach i zaśpiewać ją 6 grudnia. Skorzystaliśmy również z propozycji plastycznych, wykonując puzzle mikołajkowe i kartkę świąteczną.

Z Holandii drogą mailową otrzymaliśmy informacje na temat Sint Martinusa

i w jaki sposób dzieci w tym kraju witają Mikołaja wraz z kartką do pokolorowania.

Nasza szkoła również przekazała szkołom partnerskim zbiór propozycji plastyczno-muzycznych, z których uczniowie tamtych szkół mogli wybrać i wykorzystać je, przygotowując się do mikołajek. I w ten sposób po wymianie wiadomości i materiałów, mogliśmy zabrać się do organizacji mikołajek w szkole.

Klasy I,II,III postanowiły zrobić niespodziankę wyczekiwanemu gościowi i wraz

z wychowawcami przygotowały inscenizację , do której dołączyła się grupa uczennic z klasy V i VI. Pod kierunkiem p. E. Prążyńskiej przygotowały one scenkę świąteczno- noworoczną,

a do całości dołączyli przedszkolacy.

Na cześć wyjątkowego gościa szkoła zaczęła przybierać mikołajkowo- zimowy wystrój.

Na lampach i w oknach szkoły zawisły gwiazdki na ,, Małej Galerii ”pojawiły się pięknie wykonane prace plastyczne z wykorzystanymi propozycjami szkół partnerskich, hol szkolny zamienił się w przystań dla Świętego Mikołaja z bujanym fotelem koło kominka.

I nadszedł długo wyczekiwany dzień nie tylko przez dzieci ,ale i przez dorosłych. O godzinie 9.00 wszyscy uczniowie zebrali się na holu i rozpoczęli program zachęcający Mikołaja do przyjścia do naszej szkoły. I nagle w trakcie śpiewania słów piosenki
                                                  ,, puk, puk, puk, do drzwi puka ktoś” wszedł Święty Mikołaj z wielkim worem.

Jednak otrzymanie prezentu okazało się nie takie proste. Gość zapytał dzieci o ich zachowanie w szkole oraz o to ,czy znają zagadki na temat Zimy. Po rozwiązaniu zagadek, Mikołaj poszczególnym przedstawicielom klas rozdał paczki .
                                                   Nie zapomniał o dorosłych, dla których paczkę odebrał p. dyrektor S. Matysik.

Żegnając wyjątkowego gościa ,uczniowie klasy III i przedszkolacy zaśpiewali  mu piosenki w języku angielskim,
                   a w atmosferę świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wprowadzili nas wesołą scenką uczennice z klasy V i VI.

Całość zakończyliśmy zaśpiewaniem piosenki ,, MERY CHRISTMAS- FROHE WEIHNACHT”, podczas której
                                                          powiewały chorągiewki państw partnerskich i unii europejskiej.

Mikołaj z żalem nas opuszczał, ale każdy wiedział, że śpieszy się on do pozostałych dzieci

i dorosłych, które czekają na niego na całym świecie.

Ewa Buczna