• Comenius- sprawozdanie z pobytu w Niemczech na obozie nad jeziorem w Deulowitze 13-16.04.2010r.

        • Było to kolejne spotkanie szkół partnerskich. Z Polski uczestniczyło 14 uczniów, pan dyrektor- S. Matysik, nauczycielki p. Ewa Buczna i p. Ewa Prążyńska oraz przewodnicząca Rady Rodziców- p. Iwona Bil. Z Holandii 28 uczniów, dyrektor, nauczyciel  i 3 rodziców. Gospodarzy reprezentowali 14 uczniów, dyrektor, 4 nauczycieli,  a także  pracownicy gminy.

               Głównym celem spotkania było poszerzanie i utrwalanie wiadomości na temat przyrody leśnej, wzajemne poznawanie piosenek śpiewanych podczas spotkań np. przy ognisku, ostatnie prace nad grą planszową o regionach szkół partnerskich, a w tym wszystkim umiejętne komunikowanie się w języku angielskim.

               We wtorek, po zakwaterowaniu w grupy międzynarodowe, zjedliśmy kolację i oczekiwaliśmy na przyjazd Holendrów. Wieczorem po oficjalnym przywitaniu się, gospodarze zaproponowali, abyśmy wszyscy razem z powodu tragicznego wydarzenia pod Smoleńskiem zapalili świece i minutą ciszy oddali hołd poległym w polskiej, katastrofie lotniczej, w której zginął pan prezydent wraz z 95 współpasażerami.  Tę chwilę będziemy długo pamiętać, ponieważ poczuliśmy braterstwo naszych szkół. Była to wspólna lekcja obowiązku obywatelskiego. Następnie wręczyliśmy ,,Drzewka przyjaźni”, na których umieściliśmy własne zdjęcia. W środę do obiadu dzieci uczestniczyły  w zabawie terenowej, która przez wykonywanie poszczególnych zadań sprawdzała wiadomości z zakresu wiedzy na temat przyrody naszych lasów. Pracowały  w grupach mieszanych i to je zmuszało do komunikowania się w języku angielskim.  Wiele radości i satysfakcji przyniosły takie zadania jak  np.: cięcie piłą ręczną drewna na czas, rozpoznawanie za pomocą dotyku darów lasu, dopasowanie futra do danego zwierzęcia itp.

             Następnie odbyła się druga zabawa w terenie polegająca na odnalezieniu skarbu przy pomocy zdjęcia. Nasi uczniowie jako pierwsi odszukali w terenie skrzynki , a jej zawartość  w formie maskotek otrzymali na pamiątkę.

              Po obiedzie odbyły się ostatnie zajęcia związane z grą planszową o regionach szkół partnerskich- Gminy Zbąszynek, Peitz i Bedum. Każda szkoła przeanalizowała dotychczasowe przygotowane materiały. Uczniowie mogli wnieść jeszcze w razie potrzeby zmiany, poprawki, zastanowić się nad ułożonymi  pytaniami, które dotyczyły danych gmin. Dzieci z zaangażowaniem i z zainteresowaniem dokonywały analizy materiałów. Mają nadzieję, że w maju podczas spotkania szkół partnerskich w Holandii, będą mogły wspólnie zasiąść przy grze planszowej i sprawdzić swoje wiadomości o trzech partnerskich gminach.

              Następnie wspólnie stworzyliśmy ,,ścianę Comeniusa”, na której każdy uczestnik obozu odbił swoją dłoń, przykleił na nią zdjęcie i podpisał swoim imieniem. Każda szkoła otrzymała taki plakat na pamiątkę.

              Wieczorem miała odbyć się dyskoteka, ale ze względu na naszą żałobę narodową została odwołana. Wszystkie dzieci przyjęły tę wiadomość ze zrozumieniem. Zamiast niej odbyły się zajęcia przeprowadzone przez policję. Uczestniczyliśmy w pokazach  z psami policyjnymi, które wraz ze swoimi opiekunami zademonstrowały dzieciom  swoje możliwości w różnych sytuacjach. A po nich odbyły się zajęcia  w grupach mieszanych polegające na przedstawianiu siebie lub kolegi w języku angielskim.

              Czwartek rozpoczął się pochmurna pogodą, dlatego zamiast pieszej wycieczki do Guben pojechaliśmy autobusami. Najpierw wybraliśmy się na basen, a później po spacerze po miasteczku i obiedzie, dzieci podzielone na grupy poszły na zajęcia taneczne lub judo. Podczas nich również pracowały w grupach mieszanych, co sprawiło im wiele radości i zadowolenia. 

                Wieczorem odbyło się spotkanie przy ognisku. Rozpoczęto je śpiewaniem piosenek przez poszczególne szkoły, a także wspólnie      ,, Dorzuć do ognia drew,  w górę niech płynie śpiew,  wiatr poniesie go w wilgotny świat. Każdy z nas o tym wie, znowu spotkamy się, a połączy nas comeniusowski trakt”.  To słowa piosenki, które śpiewaliśmy wspólnie z akompaniamentem gitary. Ze względu na żałobę narodową nasz program muzyczny ograniczyliśmy tylko do piosenek. Zaśpiewaliśmy ich kilka, a  wśród nich ,, Pieśń pożegnalną”. Obiecaliśmy sobie, że tak jak brzmią jej słowa,… kto raz przyjaźni pozna  moc nie będzie trwonił słów,   przy innym ogniu, w inną noc, do zobaczenia znów .Już niedługo, bo w drugiej połowie maja zaśpiewamy ją w trzech językach: polskim, niemieckim i holenderskim.

              Później odbył się mini playback show, bez udziału naszej szkoły. Po nim ,przy  kiełbaskach  z grilla przebiegały rozmowy na różne tematy, a także zabawy sportowe.

              W piątek po śniadaniu wszyscy wyruszyli do szkoły ,,Krabat” w Jänschwalde. Po przywitaniu z jej uczniami i nauczycielami podzielono dzieci na grupy mieszane i zaprowadzano  na różne zajęcia.  Przedstawiciele poszczególnych klas w języku angielskim prezentowali  daną klasę oraz omawiali  zajęcia taneczne ,sportowe ,techniczne, a także nauka piosenki, w których dana grupa miała uczestniczyć.

               Na koniec odbył się w szkolnym miasteczku ruchu ,, Wielki Rajd  Krabat”. Poszczególni przedstawiciele danej szkoły pchali samochód osobowy, którym kierował dyrektor. Było przy tym wiele emocji i radości.

               Podczas pożegnania, każda szkoła otrzymała ,,Przechodni pociąg”, który należy  ozdobić   w dowolny sposób i przywieźć na spotkanie majowe do Holandii.

              Wszyscy świetnie się bawili podczas tego spotkania, a zarazem z powagą oddali cześć ofiarom  polskiej tragedii pod Smoleńskiem. Uczestnicy coraz odważniej rozmawiali po angielsku i zdali egzamin ze znajomości przyrody leśnej. Rozjechaliśmy się bez smutku,                     bo wiedzieliśmy, że już w maju ponownie się spotkamy, tylko tym razem w Holandii. 

                                                                                               Zespół roboczy.