• COMENIUS-SPOTKANIE GRUP ROBOCZYCH W NIEMCZECH-7-9.01.2010r.

•            COMENIUS- 7-9.01.2010- SPOTKANIE  ZESPOŁÓW ROBOCZYCH
          W NIEMCZECH

Było to kolejne spotkanie zespołów roboczych szkół partnerskich

z Kosieczyna, Jänschwalde i Zuidwolde ,tym razem w szkole ,,Krabat”- koordynującej projekt.

Szkołę w Kosieczynie reprezentowali :dyrektor Sławomir Matysik, nauczyciele - p.Ewa Buczna, Elżbieta Dzik i Ewa Prążyńska oraz tłumacz p. Katarzyna Pacyna.

Po przyjeździe powitani zostaliśmy m.in. przez uczniów tej szkoły programem muzyczno- tanecznym. Następnie dyrektorzy  wręczyli gospodarzom upominki. My przekazaliśmy lampiony i bombki, które były produktem końcowym, powstałym w wyniku zorganizowanego konkursu po przyjeździe dzieci  z Holandii.

W dalszej kolejności odbyły się spotkania w  klasach z uczniami, podczas których rozmawialiśmy o tym, co uczniom podobało się najbardziej do tej pory  i co chcieliby robić  podczas  kontynuowania  współpracy. Uczniowie  pozytywnie ocenili dotychczasowe działania. Z  zapałem i entuzjazmem składali życzenia na przyszłość. Dzieci bardzo chcą kontynuować  projekt Comeniusa, który stwarza im wiele  możliwości i  satysfakcji ze spotkań z dziećmi  krajów Unii Europejskiej.

W realizacji projektu szkołę ,,Krabat” wspiera burmistrz Jänschwalde p. Heiko Bieder, który uczestniczył w naszych poprzednich spotkaniach. Tym razem, dbając o nasze zdrowie, przygotował nam niespodziankę. W trakcie prac nad projektem, w przerwach poczęstował nas przygotowanymi własnoręcznie posiłkami, które były bardzo smaczne i dostarczały energii do dalszej pracy. Nasze prace dotyczyły: - gry planszowej o regionach szkół partnerskich, którą zakończymy w maju na spotkaniu dzieci z Holandii,                                                                                                     - omówiliśmy odbyte październikowe spotkanie dzieci w Holandii,                                  -przeanalizowaliśmy dotychczasowe wytworzone produkty końcowe, powstałe  w wyniku pracy nad projektem,                                                                                      -rozmawialiśmy na temat majowego spotkania dzieci w Holandii, które będzie dotyczyło roli wody w naszym środowisku,                                                                             -napisaliśmy nowy wniosek o  dalszej współpracy w ramach programu Comenius. Tym razem tematem będzie ; ,, Śladami naszych przodków do przyszłości”. O jego wyborze zdecydowały przeprowadzone z uczniami rozmowy.

Dyrektor Frank Koditz przedstawił film, na którym obejrzeliśmy miejsca pobytu uczniów na kolejnym obozie wiosennym w Niemczech w kwietniu 2010.  Omówiliśmy także szczegółowo jego cele i plan zajęć.

Odbyło się również spotkanie w Urzędzie Gminy Paitz z jej dyrektorką                   p. Elwirą Hölzner, która wspiera projekt związany z grą planszową o regionach, a także pomaga szkole niemieckiej i zarazem nam w stwarzaniu odpowiednich warunków do realizacji projektu Comenius.

Podczas pobytu znalazł się czas na relaks. Byliśmy w Cottbus, rozprostowaliśmy kręgosłupy na kręgielni. Bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas podczas wieczoru kulturalnego. Każdy zespół roboczy przedstawił program, który odzwierciedlał wpływ realizacji Comeniusa na nauczycieli. Z uśmiechem na twarzach oglądaliśmy wzajemne programy, w których widzieliśmy siebie.  W czasie rozmów  stwierdziliśmy, że pracujemy podobnie, a Comenius wpływa na nas  motywująco do pracy pomimo wielu wyrzeczeń. Największą zaś  zapłatą za ten czas jest radość dzieci.

Spotkaniu towarzyszyła zimowa aura, ale nasze serca przepełnione były ciepłem i nową energią do dalszej współpracy.

Uczestnicy spotkania.