- CELE
- Sprawozdanie
- Pierwsza wspólna akcja szkół partnerskich
- Spotkanie z Beneficjentami Programu Comenius- 28,30 października 2008r. Warszawa
- O NAS W PRASIE !
- ,, Gmina Zbąszynek- moja Mała Ojczyzna
- Comeniusowski Mikołaj !
- Świąteczny projekt COMENIUSA – grudzień 2008 r.
- COMENIUSOWSKA WIOSNA- 2009
- Spotkanie trzech szkół comeniusowskich w Holandii
- ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE COMENIUSOWSKICH SZKÓŁ PARTNERSKICH PRZEZ ŁĄCZE INTERNETOWE
- COMENIUS-SPOTKANIE GRUP ROBOCZYCH W NIEMCZECH-7-9.01.2010r.
- Ankieta
- Goście z Gminy Peitz - 25.03.2010r.
- Wspomnienia - Comenius IV 2010r.
- Comenius- sprawozdanie z pobytu w Niemczech na obozie nad jeziorem w Deulowitze 13-16.04.2010r.
- Wyniki ankiety dotyczącej wyjazdu do Niemiec
- Comenius 25-28.05.2010r Holandia
- Opowiadanie wrażeń
- Ankiety dotyczące pracy w ramach programu Comenius.
- Wyniki ankiety dotyczącej dwuletniej pracy w ramach projektu Comenius
- Polskie tradycje bożonarodzeniowe
- Raport z wizyty w Holandii 13-16.01.2011
- Raport z wizyty w Czechach 28.11.2011r. - 2.12.2011r.
- Międzynarodowy obóz w Niemczech 20 -24.06.2012r.
Pierwsza wspólna akcja szkół partnerskich
,, SPRZĄTANIE ŚWIATA” – PIERWSZA WSPÓLNA AKCJA SZKÓŁ PARNTNERSKICH REALIZOWANA W RAMACH PROGRAMU COMENIUS
W tym roku ,, Sprzątanie Świata” w naszej szkole odbyło się 20.09.2008r. Cała akcja poprzedzona była zajęciami edukacyjnymi pod hasłem ,, SEGREGACJA-WYŻSZA RACJA” , które opracowali dyrektor szkoły p. Sławomir Matysik, p. Ewa Buczna, p. Elżbieta Niemiec i p. Ewa Prążyńska. Została również wykonana gazetka tematyczna na holu szkolnym pod hasłem ,,DZIECI ZBIERAJĄ ŚMIECI” oraz wystawa prac z przeprowadzonego konkursu plastycznego.
Głównymi celami zajęć było: poznanie i utrwalenie podstawowych zasad segregacji odpadów; uświadamianie korzyści płynących ze stosowania recyklingu; zapoznanie z celami i zasadami pracy Ekologicznej Oczyszczalni Ścieków w Zbąszynku oraz ze sposobami zagospodarowywania odpadów na terenie gminy Zbąszynek.O godz. 8.00 wszystkie klasy wraz z wychowawcami, powitał na holu pan dyrektor szkoły, który przypomniał cele tego spotkania oraz przedstawił zaproszonego gościa – pracownika naszej gminy,
p. Jarosława Snopajtisa- inspektora do spraw ochrony środowiska. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali zaprezentowane przez niego wiadomości na temat ważności segregowana odpadami dla naszego środowiska i zagospodarowywaniem ich na terenie gminy, a szczególnie w Kosieczynie.
Następnie poszczególne klasy wystąpiły z przygotowanym programem artystycznym, na który składały się piosenki , wiersze, inscenizacje ukazujące współzależność między człowiekiem,a środowiskiem ,w którym żyje.
Po zakończeniu występów nadszedł długo oczekiwany moment, czyli rozstrzygniecie konkursu plastycznego pt. ,, Czysta wioska- czyste środowisko” przygotowanego przez p. Ewę Prążyńską. W ciągu dwóch tygodni, klasy miały wykonać na ten temat prace w formie plakatu. Po burzliwej naradzie, jury ogłosiło następujące wyniki:
I miejsce- klasa VII miejsce-klasa I i II
III miejsce klasa IV
Wyróżnienia- klasa III i VI.
Cele konkursu i jego efekty docenił p. J. Snopajtis, przeznaczając 1000 złotych na nagrody. Członkowie Samorządów Klasowych z radością odbierali kartony wypełnione pomocami dydaktycznymi oraz książkami o ochronie środowiska .
Nagle w tej radosnej atmosferze pojawiła się wśród uczniów ,, zaśmiecona Ziemia”, która poprosiła dzieci o posprzątanie jej zgodnie z zasadami segregowania śmieci. Przedstawiciele poszczególnych klas podjęli się oczyszczenia jej z zanieczyszczeń, wrzucając śmieci do worków w odpowiednim kolorze. Następnie p. J. Snopajtis po sprawdzeniu zawartości worków, ogłosił poprawność wykonanego zadania.Na koniec spotkania, uczniowie klasy III przedstawili scenki ekologiczne, które miały na celu zwrócenie uwagi dzieci, na kupowanie towarów w opakowaniach wielokrotnego użytku oraz korzystania z toreb ekologicznych zamiast reklamówek foliowych.
Po zajęciach p. dyrektor wraz z p. J. Snopajtisem stwierdzili, że uczniowie są dobrze przygotowani pod względem teoretycznym i mogą wyruszyć w teren, stosując swoje wiadomości w praktyce, czyli sprzątając wyznaczony obszar.
Klasy starsze pojechały do Ekologicznej Oczyszczalni Ścieków w Zbąszynku w celu zapoznania się z jej rolą i zasadami funkcjonowania na naszym terenie, a młodsze z wielką werwą zabrały się do sprzątania danego terenu. Następnie role się odwróciły i w ten sposób połączyliśmy edukację na temat oczyszczania ścieków w naszej gminie, ze sprzątaniem Kosieczyna.
Po dokonanej analizie wielkości wypełnionych worków, uczniowie klasy III stwierdzili, iż najwięcej odpadów jest w foli koloru żółtego, czyli- plastiku. Dzieci jednogłośnie postanowiły zwracać uwagę na kupowanie towarów w opakowaniach wielokrotnego użytku.
Wszyscy wracali ze szkoły czystymi chodnikami Kosieczyna, pamiętając o tym, iż segregacja śmieci, to ważna racja nie tylko dzisiaj, ale każdego następnego dnia naszego życia.
,, Sprzątanie Świata” jest akcją niebywale potrzebną, gdyż zachęca ludzi do działania, uczy m. in. dzieci odpowiedzialności, pobudza inicjatywę i pomysłowość. Jesteśmy przekonani, że tego typu akcje zaowocują chęcią dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle istotnym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.
Autorzy programu
,, Segregacja- wyższa racja”