11.11.2022r. delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii w Zbąszynku i przemarszu ulicami miasta na skwer Niepodległościowy, aby wspólnie z gminą uczcić 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa im. Marcina Rożka mogła dołączyć do wspólnego świętowania Narodowego Dnia Niepodległości i dziękujemy uczniom, którzy reprezentowali nas w tak ważnym dniu.
Aktualności
Archiwum Aktualności
Świętujemy odzyskanie niepodległości z Gminą Zbąszynek
2
Jak świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości u Marcina Rożka?
W związku z jutrzejszym świętem - Narodowym Świętem Niepodległości - od samego rana w naszej szkole bardzo dużo się działo. Obchody święta rozpoczęliśmy escape roomem historycznym - „Historia Polski” i grą terenową „Listy od przodków”. W zabawie udział wzięli wytypowani uczniowie klas 4 – 8. Wszyscy dotarli do celu, otworzyli kłódkę i rozwiązali finałową krzyżówkę.
O godzinie 11:00 rozpoczęliśmy uroczysty poranek przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem pani E. Prążyńskiej i pana Kamila Hołyńskiego. Godzina 11:11 zabrzmiała melodią „Mazurka Dąbrowskiego” i cała społeczność szkolna odśpiewała nasz hymn narodowy. Nie zabrakło też kilku słów na temat patrona szkoły, ponieważ 5 lat temu naszą placówkę ochrzczono im. Marcina Rożka, a w tym roku przypada 60. rocznica jego śmierci.
Po apelu nastąpiło wręczenie nagród za konkurs plastyczny dla klas I – III – „Flaga mojej ojczyzny” ,klas IV- V "Godło Rzeczypospolitej Polski" i klasy VI-VIII „Bohaterowie Niepodległości”, a także dzisiejszą poranną zabawę.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w przedsięwzięciach przygotowanych przez nauczycieli naszej placówki.65
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK 2022
4 listopada 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Samorząd Uczniowski wraz z Panią bibliotekarką zapewnili Uczniom atrakcji co nie miara! Rozpoczęło się od porannej gimnastyki do popularnej piosenki Króla Juliana „Wyginam śmiało ciało”. Podczas tego dnia Uczniowie z kl. I-III mogli wykazać się również znajomością bajek. Wzięli udział w rożnych konkurencjach m. in. zagadki oraz układanie puzzli na czas. Klasy starsze miały za zadanie rozwiązać quiz o bajkach składający się z 25 pytań.
Bardzo wszystkim dziękujemy za wzięcie udziału w tym dniu!
Poniżej przedstawiamy sume zdobytych przez klasy punktów w proponowanych konkurencjach:
Kl. I – 20 p.
Kl. II – 22 p.
Kl. III - 21 p.
Kl. IV – 20 p.
Kl. V – 24 p.
Kl. VI – 20 p.
Kl. VIII – 21 p.
SU oraz Biblioteka Szkolna
35
Finał konkursu "Ojczyzno ma"
Dnia 04 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyły się półfinał i finał konkursu historyczno – patriotycznego "Ojczyzno ma" zorganizowanego przez Akcję Katolicką Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Naszą szkołę w wydarzeniu reprezentowali uczniowie klasy 8: Lena Lachman, Filip Bielecki i Maksymilian Wetklo.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, a pytania wymagały olbrzymiej wiedzy historycznej.
Po teście półfinałowym rozpoczęła się emocjonująca rywalizacja, w której jednym z dziesięciu uczestników był uczeń naszej szkoły – Maksymilian Wetklo.
Korzystając ze sposobności mogliśmy podziwiać zbiory muzealne
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
36
Hey! It's Pumpkin Day!
Październikowa lekcja kulturowa, dotyczyła dyniowych zabaw językowych. Pumpkin Day to świetna okazja do wprowdzenia lub przypomnienia słownictwa dotyczącego jesieni. Uczniowie wzięli udział w pumpkin memory game, pumpkin reading, pumpkin tasting, pumpkin questions quiz, pumpkin brainstorming.
16
Czy lubisz filmy? Bo my-bardzo!
Jeszcze przed godziną ósmą rano, klasa czwarta wybrała się na wycieczkę do Zielonej Góry. W kinie Cinema City wzięła udział w autorskiej lekcji filmowej ,, Film animowany od ołówka do programu komputerowego”. Lekcja ta przy wykorzystaniu tytułów o zróżnicowanej tematyce stanowiła świetne pole do dyskusji i pogłębienia wiedzy z zakresu filmoznawstwa, pozwoliła na realizację podstawy programowej w ciekawy, multimedialny sposób. Zero nudy. Kolejną atrakcją był seans filmowy ,,King. Mój przyjaciel lew”, a ,,wisienką” całego popołudnia były wygibasy w parku trampolin ,,Skokoloco”. Do następnej wycieczki!
35
Pamiętamy o tych, którzy odeszli...
Jak w poprzednich latach uczniowie naszej szkoły (w tym roku klasy VIII) odwiedzili cmentarz w Kosieczynie. Wspólnie posprzątaliśmy wejście do nekropolii i zapaliliśmy kilka zniczy upamiętniając osoby, które odeszły.
12
Zawsze trzeba szukać...
Klasa czwarta na lekcji wychowawczej przeprowadziła debatę na temat wartości człowieka. Po dyskusji i wymianie spostrzeżeń, uczniowie zostali podzieleni na grupy. Wypisywali cechy, jakie cenią u drugiego człowieka, po czym jednogłośnie stwierdzili, że nie można zbudować koleżeńskiej relacji bez fundamentów takich jak uczciwość i empatia. To wyjątkowo ważne i cenne wartości człowieka.
1
Z tabliczką mnożenia Ci do twarzy
Dnia 7 października w naszej szkole odbył się konkurs z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem konkursu było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia oraz nadrobienia tabliczkowych zaległości po wakacjach. Dzieci rywalizowały między sobą rozwiązując zadania na Kartach Grabowskiego (pięć przykładów w 2 minuty). Dnia 17 października odbyło się oficjalne wręczenie nagród. Każdy, kto poprawnie rozwiązał 5 przykładów poniżej wyznaczonego czasu, otrzymywał Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz drobny upominek.
Klasyfikacja końcowa ułożyła się następująco:
Klasa IV
Marcel Reguła (czas rozwiązania - 35 sekund)
Dorian Sarbak
Agata Baszko Oleksandra
RyvachukMaja DrzymałaKlasa V
Nina Snopajtis (czas rozwiązania – 18 sekund)
Paweł Bielecki
Igor Poniedziałek
Kuba WawrzyniakKlasa VI
Lena Gajdecka (czas rozwiązania – 16 sekund)
Adam Bielecki
Adrian Breś
Karol Dulat
Adam RyvachukKlasa VIII
Iga Sobiech (czas rozwiązania – 12 sekund)
Maksymilian Wetklo
Julita Hanych
Filip Bielecki
Oskar OsińskiWszystkim mistrzom tabliczki mnożenia serdecznie gratulujemy!!!
14
Uroczysta akademia z okazji DEN
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej obyła się 13 października w naszej szkole uroczysta akademia.
Dziękujemy nauczycielkom za przygotowanie tak pięknego występu, a wszystkim uczniom za piękne recytacje, piosenki i życzenia.
22
Bo bezpieczeństwo to podstawa
Dziś [11.10.2022 r.] u Marcina Rożka zagościła Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU.
Wśród lekcji - atrakcji, które czekały na naszych wychowanków były: strefa teatru, strefa bezpiecznego ruchu i rozrywki, strefa pierwszej pomocy.
Zajęć było mnóstwoooo...:)
Wierzymy, że taka forma przyswajania wiedzy na temat niebezpieczeństw pozwoli naszym uczniom ich uniknąć, a także umiejętnie reagować w sytuacji zagrożenia.
Dziękujemy Fundacji PZU za niezapomniane wrażenia i wspaniały czas.
67
Teatr profilaktyczny
4 października 2022 roku klasy IV-VI obejrzały spektakl Teatru pofilaktycznego w Domu Kultury w Świebodzinie.
4
Wycieczka klas I-III do Świebodzina
25 pazdziernika uczniowie klas najmłodszych wraz z wychowawczyniami odbyli wycieczkę do Świebodzińskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne "Dorotka po drugiej stronie tęczy".Było to przedstawienie edukacyjne w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego z Wrocławia.Przedstawienie zawierało treści ekologiczne o komieczności dbania o środowisko oraz prawdy życiowe: dobro zwycięża , przyjazń pokona największe przeciwności losu oraz warto wierzyć we własne siły.Wszyscy wrócili podekscytowani , a gra aktorów na długo zostanie w pamięci uczniów.
Europejski Dzień Języków 2022
19W pierwszym tygodniu października, uczniowie wzięli udział w pierwszej, w tym roku szkolnym, lekcji kulturowej dot. Europejskiego Dnia Języków. Oto atrakcje, które na Nich czekały:
- konkurencje multimedialne dotyczące europejskich państw (,,Where am I?", ,, Fill in the dialog", ,,European treasure", ,,Who said that?");
- nauka języka ukraińskiego z naszą koleżanką- Oleksandra z klasy IV;
- gra karciana ,,100 pytań o Europie";
- praca z mapą ,, Siedem sekund" i wiele innych...
Chętni uczniowie z klas I-III mieli możliwość zaprezentowania pamiętek ze swoich zagranicznych wyjazdów oraz krótko o nich opowiedzieć.
Uczniowie z klas starszych poproszeni zostali o zapisanie swoich odpowiedzi na pytanie ,, Dlaczego warto być w Unii Europejskiej?".
Do zobaczenia za rok!
Dzień Chłopaka u Czwartaka
W klasie czwartej tegoroczne obchody Dnia Chłopaka odbyły się pod hasłem ,,Nieważne czy chłopiec mały jest, czy duży, niech mu dziś uśmiech gości na buzi!". Dziewczynki razem z wychowawczynią przygotowały ciekawe konkurencje sprawdzające wiedzę motoryzacyjną naszych małych mężczyzn oraz ich tężyznę fizyczną. Cała męska grupa podziękowała za świętną inicjatywę dziewczynek.
21
Wycieczka klas I-III
29 września uczniowie klas l-III odbyli wycieczkę do Muzeum Marcina Rożka we Wolsztynie, patrona naszej szkoły. Jego siedzibą jest pochodzący z 1934 roku dom, zaprojektowany przez prof. Marcina Rożka - wybitnego polskiego malarza i rzeźbiarza. Uczniowie oglądali eksponaty zgromadzone w poszczególnych salach, ekspozycje związanie z życiem i twórczością artysty oraz urokliwy ogród dochodzący do samego jeziora.Dodatkowo obejrzeli wystawę Polskich Zabytkowych Aparatów Telefonicznych. Na koniec wycieczki miłą niespodzianką był spacer wzdłuż jeziora. Wizyta w muzeum była bardzo interesującą lekcją na temat patrona.
Dzień Chłopaka u Marcina Rożka
Z okazji Dnia Chłopaka 29 września odbyły się w naszej szkole wybory na najsympatyczniejszego kolegę. Swoje głosy oddawały wszystkie dziewczęta klas 1 – 8. W tym roku zaszczytny tytuł przypadł Michałowi Dobrowolskiemu z klasy 8.
30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka – Przystojniaka. Każdy uczeń, który miał na sobie atrybuty prawdziwego dżentelmena – krawat lub muszkę, uniknął zadania domowego na weekend J.
Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w niniejszą akcję SU dziękujemy.
Opiekunowie SU
34
Spotkanie po 45 latach...
24 września 2022 r. był długo oczekiwanym i jednocześnie wyjątkowym dniem dla absolwentów Szkoły Podstawowej w Kosieczynie, którzy liczbie 27 uczniów ukończyli ją w czerwcu 1977 roku. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu kilku osób ze szkolnej ławy udało się zorganizować spotkanie po 45 latach…
Rozpoczęło się ono o godz. 16.00 mszą św. w Kościele Parafialnym pw. Szymona i Judy Tadeusza. Było to szczególnie poruszające nabożeństwo, albowiem odprawił je i udzielił błogosławieństwa zebranym nasz kolega z klasy, ks. kan. Andrzej Palewski.
Następnie wszyscy udali się na cmentarze w Zbąszynku i w Kosieczynie, by pomodlić się i zapalić znicze pamięci na grobach nieżyjących już naszych kolegów i nauczycieli.
Kolejnym punktem spotkania był pobyt w murach „podstawówki”. Ogromne podekscytowanie towarzyszyło byłym uczniom przekraczającym próg swej szkoły. Spacer po szkolnych korytarzach, wizyty w klasach, szczególnie w dawnej biologicznej, zajęcie miejsca w ławce, bezkarny pobyt w gabinecie dyrektora. Wspomnienia, żarty…
Wzruszenie mieszało się z wręcz dziecięcą radością.
Pełne emocji były komentarze:
„Szkoła była i jest wspaniała.”
„Piękna i nowoczesna ta nasza podstawówka.”
„Nie ma już rozsuwanej ściany między klasami na górze. Pamiętacie, jak z dwóch klas robiła się jedna i oglądaliśmy filmy na projektorze?”
„Zawsze marzyłam, żeby posiedzieć na fotelu dyrektora. Dziś mi się to udało!”
„Byliśmy tu po 45 latach.”
„Cudownie było wrócić wspomnieniami do dawnych lat.”
W gabinecie dyrektora zwiedzający otrzymali miłe upominki – długopisy z nadrukiem aktualnej nazwy i adresu szkoły. Bardzo dziękujemy!
Natomiast byli uczniowie na pamiątkę swej wizyty przekazali statuetkę w kształcie gęsiego pióra i kałamarza z wymownym grawerem: „Szkoła to niezwykłe wspomnienia. Absolwenci 1976/77”. I taka jest prawda: Czasy szkolne mijają szybko, ale w pamięci pozostają na całe życie, a wspomnienia z nimi związane są osobliwe, niezwykłe.
Po wspólnym zdjęciu na szkolnych schodach nadszedł czas na koleżeńskie spotkanie w Wiejskim Domu Kultury. Rozmowom nie było końca… O tym, co było. O tym, jak jest. I o tym, co przed mami.
Było to wspaniałe spotkanie, potrzebne, integrujące. I nawet ci, którzy z różnych powodów nie mogli w nim uczestniczyć, tego dnia czuli wyjątkową więź ze swoją klasą.
Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim, którzy pomogli w realizacji programu spotkania. Przy tej okazji raz jeszcze dziękujemy naszym Nauczycielom, szczególnie Wychowawczyni Pani Marii Robak, za wszelką dobroć, trud i serce, które w ciągu wspólnych szkolnych lat otrzymaliśmy jako bezcenny podarunek na dorosłe życie.
Absolwenci 1976/77
13
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
15 września nasza szkoła wzięła udział w Dniu Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie mieli za zadanie założyć jeden element garderoby w kropki oraz stworzyć wraz z klasą plakat promujący obchodzone święto. Czasem wystarczy zacząć tylko od kropki... zapraszamy do galerii zdjęć, by przekonać się, jak kreatywni są nasi uczniowie!
Tego dnia stała na holu skrzyneczka, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z zapisanym talentem.
Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie!
SU i opiekunowi
37
Pierwszy dzwonek już za nami ...
Dnia 01.09. 2022r. punktualnie o godzinie 9:00 rozległ się pierwszy dzwonek sygnalizujący rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023.
Pan dyrektor - Sławomir Matysik przywitał wszystkich zgormadzonych gości - rodziców, nauczycieli i uczniów. Następnie uroczyście odśpiewaliśmy hymn państwowy i powitaliśmy w naszym gronie osiemnastu nowych uczniów klasy 1, której wychowawczynią została p. Justyna Paszkiewicz.
Po uroczystości wychowawcy udali się do gabinetów ze swoimi klasami.
Na nadchodzący rok szkolny życzymy Wam, Drodzy Uczniowie, sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Oby osiąganie celów dawało wiele radości, było inspirujące, a także przynosiło jak najlepsze wyniki.
Wasi Nauczyciele :)🎊🎊🎊
4