14 września klasę II odwiedził Pan policjant Łukasz Szymański. Celem spotkania było podsumowanie cyklu zajęć na temat „Bezpieczeństwo dzieci na drogach”. Policjant poprzez rozmowę z uczniami sprawdził ich wiadomości dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię. Wymienił bezpieczne miejsca do jazdy na rowerze. Przypominał również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Uczniowie brawami podziękowali za spotkanie i czekają na kolejne.
Aktualności
Archiwum Aktualności
Spotkanie z policjantem
Warsztaty "Bezpieczne dzieci" dla klas II i III
Klasa II i III nowy rok szkolny rozpoczęła od przypomnienia zasad bezpieczństwa na drodze. Pomodły w tym przygotowanie przez Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (wydział Edukacji i Szkoleń)z Wrocławia warsztaty "Bezpieczne dzieci" Celem było wychowanie do świadomego i kulturalnego uczestnika ruchu drogowego. Poprzez zabawę i aktywny udział w Miasteczku Ruchu Drogowego dzieci uczyły sie jak dbaći o bezpieczeństwo własne oraz innych, nazywały bezpieczne zachowania w ruchu drogowym, rozpoznawały podstawowe znaki i sygnały drogowe, prawidłowe zachowania na przejściu dla pieszych, Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na rozważne zachowania w pobliżu jezdni, przestrzeganie zakazu zabawy w miejscach niedozwolonych. Uczulili na obowiazek noszenia odblasków; zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi i zwierzętami obcymi i własnymi,czy bezpieczne zachowania nad akwenami wodnymi. Dzieci wspaniale sprawdziły się w znajomości numerów alarmowych. Podczas warsztatów brały również aktywny udział rozwiązując krzyżówki, oglądajac specjalne filmy, czy plansze edukacyjno- poglądowe z tej tematyki,a także śpiewając i bawiąc sie przy muzyce.
Życzymy wszystkim, aby zawsze dbali o bezpieczeństo własne oraz innych.
Zebranie z Rodzicami
Zapraszamy rodziców na zebranie z Panem Dyrektoremi i Gronem Pedagogoicznym, które odbędzie się 19.09.2016r. o godz. 17.00.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
1 września 2016r. rozpoczynamy nowy rok nauki w szkole. Rozpoczynamy o godz.8.00 mszą świętą, a następnie przechodzimy do szkoły. Apel rozpoczyna się o godz. 9.00 Uczniowie dojeżdżający zostaną podwiezieni pod kościół i odwiezieni ze szkoły o godz.10.00
Życzymy uczniom wielu radości i wspaniałych osiągnięć w nauce i sporcie.
Kampanie czytelnicze w klasie I
,,Rodzice czytają dzieciom"
Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut codziennie - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Dlatego też 4 lata temu, popierając ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom", rodzice wraz z nauczycielką p. Ewą Buczną zapoczątkowali w klasie serię spotkań "Rodzice czytają dzieciom".
Również w tym roku szkolnym ,według ustalonego harmonogramu, pomimo nawału pracy i obowiązków przychodzili do klasy I z ciekawą książeczką. Czytającymi były mamusie i tatusiowie. Kiedy oni nie mogli, zastępowali ich członkowie rodziny np. starsza siostra, babcie. Zdarzało się, że przy okazji różnych uroczystości klasowych zapraszane były inne osoby, znane dzieciom.
Dzięki temu uczniowie poznali wiele pięknych opowiadań, legend, baśni, bajek, które były wykorzystywane podczas zajęć. Mogli usłyszeć np. kilka wersji tej samej bajki, legendy, a także przypomnieć sobie znane już utwory. Po ich wysłuchaniu odpowiadali na pytania , które sprawdzały umiejętność uważnego słuchania . Przeważnie spotkania kończył się drobnymi upominkami od gości. Były to lizaczki, cukierki, kolorowanki, a nawet ,, magiczne, toruńskie pierniki” . Oprócz braw, dzieci również dziękowały czytającym pamiątkową pracą plastyczną. Utwory czytane były w różnych miejscach w szkole np. klasa, sala gimnastyczna, kuchnia, a także na zielonej trawce.
Zachęcamy wszystkich rodziców do głośnego czytania dzieciom bajek. Należy pamiętać, że taki dzień, w którym mama albo tata odwiedzą dziecko w szkole, będzie zapamiętany na długo. A my wychowawcy utwierdzamy się w przekonaniu, że rodzice czytają dzieciom co buduje więź między nimi.
,, Dzieci czytają dzieciom”
Po feriach zimowych, w marcu ruszyła w klasie kolejna akcja czytelnicza ,, Dzieci czytają dzieciom”. Uczniowie wg harmonogramu alfabetycznego raz w tygodniu chodzili do przedszkola znajdującego się w naszej szkole i czytali ( na miarę swoich możliwości)przygotowany wspólnie z rodzicami utwór. Po przeczytaniu zadawali przedszkolakom pytania związane z tekstem, sprawdzając w ten sposób umiejętność uważnego słuchania gospodarzy. Dzieci z niecierpliwością czekały na dany dzień. Starsi mogli popisać się pięknym czytaniem, a młodsi poznać nowe bajeczki.
"Czytam-rozumiem"
17 czerwca podczas zajęć świetlicowych odbył się konkurs "Czytam -rozumiem".Do konkursu przystapili uczniowie klas I-III.
Pracowali w sześciu grupach.Ich zadaniem było rozwiązać zadania ,krzyżówki,łamigłówki,rebusy i wskazać prawidłowe odpowiedzi.Aby poprawnie wykonać wszystkie zadania należało popisać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem.Uczniowie wspólnie zmagali się z tą trudną sztuką.Każda klasa otrzymała pamiatkowy dyplom.Gratulujemy!!!
Cała Gmina Czyta Dzieciom
W ramach akcji ,,Cała gmina czyta dzieciom”, 15 czerwca uczniowie klas I-III wybrali się do Kręcka. W wiejskiej sali wysłuchali opowiadania ,, Wakacje nad morzem”. Czytającymi byli: p. sołtys Barbara Dzioch, państwo Łukasz i Karolina Gajos wraz z malutkim synkiem, p. Dorota Krym, p. Martyna Kozak oraz strażak Mateusz Dzioch. W podziękowaniu za spotkanie, dzieci zrewanżowały się również czytaniem. Przeczytały wesołe wierszyki o wozie strażackim, a także wręczyły podziękowanie w formie wspólne wykonanej pracy plastycznej. Następnie pod opieką strażaków Mateusza Dziocha, Arka Orłowicza i Dawida Mielęgowskiego udali się do remizy strażackiej. Wizyta w remizie wzbudziła wśród dzieci ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania strażacy zapoznali dzieci ze swoją pracą. Opowiedzieli i pokazali na czym polega ich praca w czasie pożaru i innych zagrożeń. Dzieci dowiedziały się jak ważny jest numer telefonu 998 i w jakich okolicznościach wzywa się straż pożarną oraz do jakich zdarzeń losowych wyjeżdżają strażacy na wezwanie. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły wozy strażackie. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy. Mogły ubrać hełm strażacki, który okazał się nie być lekkim. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Dziękujemy Pani sołtys, mieszkańcom Kręcka oraz strażakom za ciekawe i pełne wrażeń spotkanie i słodki poczęstunek.
Klasa I- Rodzice czytają dzieciom
14 czerwca tata Maksa Wetko przyszedł do klasy I, aby w ramach akcji ,,Rodzice czytają dzieciom" przeczytać legendę o Smoku Wawelskim. Wszyscy w ciszy wysłuchali kolejnej wersi tej legendy, a tym bardziej, że czytana była w strefie kibica. Jak wiemy trwa Euro 2016, a pierwszacy to mali sportowcy, a duchem wielcy kibice! Na koniec tata Maksa wytłumaczył jak należy wypełnić tabelę meczy i poczestował słodkościami.
III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS SYMULACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Szkoła Podstawowa w Kosieczynie, wspólnie z odziałem Banku PKO w Zbąszynku, już po raz drugi była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Symulacji Działalności Gospodarczej. Tym razem przedsiębiorstwa tworzyli uczniowie z sześciu szkół podstawowych: Kosieczyna, Zbąszynka, Dąbrówki Wielkopolskiej, Przyprostyni, Brójec i Belęcina. Drużyny po zakupieniu materiału - głównie kartek papieru, produkowały papierowe zwierzątka i sprzedawały je za jak najlepszą cenę. Uczniowie liczyli też zyski i straty swej firmy, pod kierownictwem pomysłodawcy i prowadzącego konkurs Pana Mateusza Palecznego.
Najlepsi okazali się reprezentanci Szkoły Podstawowej z Przyprostyni i to Oni będą organizatorami kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku. Gratulujemy!
Klasa I -Rodzice czytają dzieciom
10czerwca uczniowie klasy I w ramach akcji ,,Rodzice czytają dzieciom" usłyszeli opowiadanie ,, Wyścig zajączka", które przeczytała mama Oskara Osinskiego. To historia małego zajączka, który poprzez swoje nieposłuszeństwo i przecenienie własnych umiejętności naraził się na niebezpieczeństwo. Na koniec uczniowie trafnie ocenili postępowanie małego bohatera i udzielili mu dobrych rad, o których sami będą pamiętać. Dziękujemy mamie Oskara za wspólnie spędzony czas.
Podsumowanie 6 lat w Szklarskiej Porębie
Uczniwie klasy szóstej 6,7, i 8 czerwca wybrali się na wycieczkę do Szklarskiej Poręby, by podsumwać sześć lat wspólnej nauki. W klimatycznym miejscu, wśród zabytków, pięknej przyrody i na zdobytych szczytach podziwiali górskie okolice i wspominali przeżyte razem szcześć lat. Odwiedzili Centrum Parku Karkonoskiego ,gdzie przy interaktywnych metodach poznali przyrodę i zwierzęta Karkonoszy.Podziwiali Park Zdrojowy i zdobyli dwa najważniejsze szczyty.Pokonali lęki i odkryli siebie na nowo. Zapraszamy do galerii.
klasa II i III w Parku Zabaw Bogilu
8 czerwca br. klasa II i III wybrała się do Parku Zabaw" Bogilu" położonej w Wiosce, tuż obok Jabłonnej. Moc atrakcji, wspaniała zabawa i wypoczynek na łonie natury sprawiła dzieciom ogromnią fraidę. Dzieci przemieszczały się po Ogromnym Labiryncie „Kraina zabawy”, odwiedziły Wioskę Smerfów, korzystały ze Zjeżdżalni „Delfin” oraz z Kolorowej Lokomotywy, czy Trampoliny, a także pokonywały Tor przeszkód „Dżungla”. Każdy w Bogilu mógł znależć coś dla siebie. Po kilku godzinach wspaniałej zabawy, był czas na relaks przy wspólnym posiłku zakonczonym lodami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęcć w albumie fotograficznym.
Gminna Olimpiada Zdrowia
W dniu 07 czerwca 2016 roku odbyła się w naszej szkole Gminna Olimpiada Zdrowia. Rywalizowały ze sobą trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych ze Zbąszynka, Dąbrówki Wlkp. oraz Kosieczyna. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do zdrowej rywalizacji. Wśród powierzonych im zadań był m.in. test, kalambury, rebusy, skoki na skakance oraz udzielanie pierwszej pomocy. Jury w następującym składzie: p. Alicja Olejniczak- pielęgniarka szkolna p. Małgorzata Drosik, p. Krystna Cepińska, oraz p. Monika Przybyła po zakończeniu wszystkich konkurencji ogłosiły wyniki. Zwyciężyła drużyna ze szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wlkp, drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Zbąszynku,a miejsce trzecie przypadło Szkole Podstawowej w Kosieczynie. Naszą szkołe reprezentowali : Mateusz Gajos- klasa IV, Klaudiusz Krym -klasa IV oraz Łukasz Maciejewski-klasa V. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Celem olimpiady było wykształcenie wśród uczniów potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia.
Klasa I - Rodzice czytają dzieciom
7 czerwca 2016r. do klasy I przyszła mama Amelki Rolla, aby w ramach akcji ,,Rodzice czytają dzieciom" przeczytać opowiadanie ,, Strażak Buba". Dzieci z zaciekawieniem słuchały przygód małego i odważnego strażaka. Michał okazał się najlepszym słuchaczem, ponieważ odpowiedział na największą ilość pytan stawianych przez gościa. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od mamy Amelki przepyszne dropsiki. W podziękowaniu za miło spędzony czas przy książce, uczniowie wręczyli gościowi wspólną pracę plastyczną.
"Jak Rumcajs Cypiska uratował"- przedstawienie teatralne z udziałem klas I-III
W piątek 3 czerwca br. uczniowie klas I- III pojechali do Sulechowskiego Domu Kultury na przedstawienie pt.:"Jak Rumcajs Cypiska uratował". Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia, po raz kolejny w niezwykle udany sposób przypomniał dzieciom jedną z bajek dzieciństwa Ich rodziców, w której jasno i czytelnie zawarł podbudowane głębokim morałem nieprzemijające wartości wychowawczo- edukacyjne, takie jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina,poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą.Twórcy NTE wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali dzieci na eskscytującą wycieczkę w głąb Rzacholeckiego Lasu.Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i rozprawienie się ze złem czającym sie w głebi tego nieprzebytego boru.Ten rozśpiewany i roztańczony barwny spektakl na długo pozostanie w pamięciach naszych najmłodszych.
IV Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Szkół Partnerskich
IV Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Szkół Partnerskich odbyła się w tym roku 1 czerwca w Grundschule w Jaenschwalde. W sportowym spotkaniu z dziećmi ze szkoły niemieckiej uczestniczyli uczniowie klas III - VI naszej szkoły. Po radosnym powitaniu wszystkie dzieci zostały podzielone na mieszane narodowościowo grupy, w których pokonując kolejne stanowiska, wykonywały różne ćwiczenia sprawnościowe i gimnastyczne. Zespołowe zmagania dostarczały uczniom okazji do nawiązywania kontaktów i przełamywania barier językowych. Po wysiłku fizycznym przyszła pora na posiłek - tradycyjną niemiecką zupę ziemniaczaną, a także pyszne ciasto. Spotkanie zaprzyjaźnionych szkół zakończyła częśc kulturalna, w czasie której nasi uczniowie zaprezentowali się w układzie tanecznym oraz niemieckiej i polskiej piosence. Gospodarze przygotowali również atrakcyjny program. Wykonując sportowe układy do rytmicznych piosenek, zapraszali do współudziału. Zatriumfowała radość, ruch i wspólna zabawa! Zwycięzcami byli wszyscy i dlatego też wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Żegnając się i dziękując za pełen wrażeń dzień, zaprosiliśmy Grundschule w Janschwalde na kolejną olimpiadę do Kosieczyna.
V Potyczki Ortograficzne Sportowe kl.I i II
Dnia 1 czerwca bieżącego roku odbyły się V POTYCZKI ORTOGRAFICZNE, tym razem na sportowo. W turnieju brali udział uczniowie klasy I i II , którzy wykazali się znajomością zasad ortograficznych, umiejętnością stosowania ich w praktyce oraz dobrą sprawnością fizyczną. Do zabawy przystąpiły 4 mieszane grupy, które rozpoczęły rywalizacje w sportowo – ortograficznych konkurencjach pod okiem nauczycieli, czuwających nad poprawnością wykonania zadań. Drużyny po wykonaniu konkurencji sportowej musiały wspólnie rozwiązać zadanie ortograficzne np. ułożyć z puzzli wyrazy z pułapką ortograficzną a także w kolejności alfabetycznej oraz przysłowie ortograficzne z rozsypanki. Uczestnicy tworzyli głuchy telefon polegający na zapamiętaniu i napisaniu poprawnie jak najwięcej wyrazów. Kołem ratunkowym były słowniki ortograficzne, po które mogli sięgnąć w każdej chwili. Podczas zabawy uczniowie uczyli się także wspólnie planować podział pracy, poprawnej komunikacji między sobą – ponieważ każda grupa wybrała kapitana, który starał się odpowiednio informować swoich zawodników o zasadach wykonywania poszczególnych zadań. W ten sposób dzieci po raz kolejny przekonały się, jak ważna jest dobrze zaplanowana współpraca między członkami zespołu.
Po wykonaniu wszystkich zadań, każdy okazał się zwycięzcą i otrzymał złoty medal. Następnie uczniowie udali się na obiad, a po nim czekały zasłużone lody dla ochłody.
Kolejną niespodzianką dla dzieci było spotkanie p. Zuzanną Buczną –Pendrak, która w ramach akcji ,, Znajomi czytają dzieciom” przeczytała opowiadanie o Groszku biorącym po raz pierwszy udział w leśnej olimpiadzie sportowej. Dzieci w wygodnych dla siebie sportowych pozycjach, z medalami na szyi, z zapartych tchem słuchały o zmaganiach czterech kolegów, którzy pomimo rywalizacji sportowej potrafili sobie wzajemnie pomóc i w ten sposób wszyscy okazali się zwycięzcami. Uczniowie trafnie odpowiadali na pytania gościa, a przede wszystkim doskonale wyjaśnili morał opowiadania. Na zakończenie dzieci otrzymały lizaki oraz kalendarzyk wydany z okazji 15 lecia kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
Na zakończenie pobytu w szkole, podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne na temat wysłuchanego opowiadania, które wraz z zadaniami ortograficznymi powiesili na szkolnych gazetkach.
Rodzice czytają dzieciom - klasa I
30 maja 2016r. uczniowie klasy I gościli mamę Oliviera Peleszczaka wraz z jego młodszym braciszkiem Aronem, która w ramach akcji ,, Rodzice czytają dzieciom" przeczytała dwie bajki . Leżąc na zielonej trawce , dzieci z zainteresowaniem słuchały ulubionej bajki Oliviera ,, Sinobrody”, a następnie,, Kopciuszka”. Uczniowie trafnie odpowiadali na pytania, a mały Aron nie przeszkadzał starszym koleżankom i kolegom w słuchaniu pięknego czytania. Nie obyło się bez niespodzianek przygotowanych przez gościa. Wszyscy otrzymali przepyszne lizaczki, a Marysia i Zuzia miłe nagrody za trafne odpowiedzi na niełatwe pytania. Dziękujemy za miło spędzony czas z książką na łonie natury i niespodzianki.
Dzień Mamy w klasie II
26 maja to najpiękniejsze święto - Dzień Matki. Z tej okazji klasa II zaprosiła swoje mamy do pięknie przystrojonej klasy, aby uczcić ten szczególny dzień. Przygotowane przez dzieci wierszyki, piosenki, scenki, liczne życzenia oraz samodzielnie wykonane na zajęciach technicznych i plastycznych upominki i portrety sprawiły wielkie zadowolenie i wzruszenie wszystkich mam. W podziękowaniu mamy bardzo mocno uściskały swoje pociechy i poczęstowały je słodkościami własnego wypieku.
W imieniu klasy drugiej składamy wszystkim Mamusiom samych szczęśliwych i pogodnych dni oraz wiele cierpliwości i wytrwałości w wychowywaniu swoich pociech.
Konkurs Fotograficzny
23 uczniów szkoły w Kosieczynie wzięło udział w konkursie fotograficznym „Przyroda wokół nas ”ogłoszonym przez gimnazjum w Zbąszynku, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W konkursie brało udział 55 uczniów z trzech szkół podstawowych i gimnazjum gminy Zbąszynek. Wśród naszych uczniów, Filip Klementowski zajął 3 miejsce, a Emilia Ciosek otrzymała wyróżnienie.