8 listopada 2017 r. w dziejach naszej szkoły zapisał się jako wyjątkowy dzień i jednocześnie historyczna data. Byliśmy uczestnikami niepowtarzalnego wydarzenia – nadania Szkole Podstawowej w Kosieczynie imienia Marcina Rożka i przekazania jej społeczności sztandaru – symbolu patriotyzmu, honoru i jedności.
Do tej chwili przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Poprzedziło ją przeprowadzenie całej procedury związanej z wyborem kandydata na patrona szkoły. 27 lutego br. społeczność szkolna w wyniku przeprowadzonych wyborów zdecydowała, że zostanie nim urodzony w 1885 r. w Kosieczynie Marcin Rożek – rzeźbiarz i malarz, profesor Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, powstaniec wielkopolski; w czasie II wojny światowej więzień Fortu VII w Poznaniu, za odmowę stworzenia popiersia Hitlera przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, w którym zmarł z wycieńczenia w 1944 r.
26 października na XXXIV zwyczajnej sesji Rady Gminy w Zbąszynku radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie nadania naszej szkole imienia Marcina Rożka i jako datę wydarzenia zatwierdzili 8 listopada.
Swą obecnością na uroczystości zaszczycili nas: Lubuski Kurator Oświaty Pani Ewa Rawa, Burmistrz Zbąszynka Pan Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miasta Pan Jan Mazur, Ksiądz Dziekan Zdzisław Przybysz, Pani Halina Rogalska – była Dyrektor Szkoły, Pani Donata Kubiak - była nauczycielka, córka Franciszka Olendra - długoletniego Dyrektora Szkoły, Dyrektorzy Szkół Gminy Zbąszynek, Delegacja Partnerskiej Szkoły z Jänschwalde w Niemczech, Dyrektor Przedszkola w Kosieczynie i była Dyrektor Przedszkola w Kręcku, Dyrektorzy Szkół im. Marcina Rożka w Wolsztynie, Kaszczorze i Jabłonnej, Kierownik Referatu Oświaty UM, Główna Księgowa Placówek Oświatowych, Przedstawiciel Muzeum Marcina Rożka w Wolsztynie, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku, Kierownik Dziennego Domu Pomocy Senior Wigor w Zbąszynku, Dyrektor Zbąszyneckiego Domu Kultury, Kierownik OSiR w Zbąszynku, Pani Sołtys i Rada Sołecka Kosieczyna, Pani Sołtys i Radny Kręcka, byli i emerytowani Pracownicy Szkoły, Przedsiębiorcy lokalni i Fundatorzy sztandaru, Delegacja OSP w Kosieczynie. Uroczystość uświetniła obecność Pocztów Sztandarowych: Szkół im. Marcina Rożka w Wolsztynie, Kaszczorze i Jabłonnej, Szkoły Rodła w Dąbrówce Wlkp., Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zbąszynku, Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Zbąszynku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku, Zespołu Szkól Leśnych w Rogozińcu, Związku Drużyn ZHP w Zbąszynku i OSP Kręcko.
Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 uroczystą mszą św. w Kościele Parafialnym pod przewodnictwem Ks. Dziekana Zdzisława Przybysza, w której uczestniczyli goście, uczniowie, nauczyciele, rodzice. W czasie liturgii w asyście Pocztu Sztandarowego Rodziców - Pani Anny Klementowskiej, Pani Magdaleny Rolla i Pana Zdzisława Krakowiana - nastąpiło poświęcenie sztandaru Szkoły Podstawowej im. Marcina Rożka w Kosieczynie.
Po nabożeństwie uczestnicy ceremonii w świątecznym korowodzie, prowadzonym przez Kapelę Koźlarską, przeszli do szkoły, gdzie w podniosłej atmosferze uroczystego wystroju sali gimnastycznej miał miejsce ciąg dalszy niezwykłego wydarzenia. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego rozpoczęło część oficjalną, którą poprowadził Pan Jan Mazur. Po powitaniu zaproszonych osób oraz całej społeczności szkolnej poszczególni fundatorzy sztandaru lub ich przedstawiciele zostali zaproszeni do wbicia w drzewiec pamiątkowych gwoździ. Szczególnie uroczystym momentem był akt przekazania sztandaru przez Radę Rodziców Dyrektorowi Szkoły, z rąk którego przyjęli go uczniowie reprezentowani przez Poczet Sztandarowy w składzie: Alicja Pluskota, Aleksandra Szymańska i Filip Klementowski. Po prezentacji sztandaru nastąpiło pierwsze uroczyste ślubowanie złożone przez Dyrektora Szkoły – Pana Sławomira Matysika, Z-cę Przewodniczącego Rady Rodziców - Panią Annę Krakowian, przedstawiciela Rady Pedagogicznej – Panią Elżbietę Dzik, przedstawicieli klas I – VII: Lenę Gajdecką, Adama Bieleckiego, Agatę Buśko, Tobiasza Wośkowiaka, Martę Kucharską i Łukasza Maciejewskiego.
W czasie ceremonii miało miejsce również odsłonięcie - dokonane przez Lubuskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Zbąszynka, Dyrektora Szkoły i Księdza Dziekana - pamiątkowej tablicy poświęconej Patronowi Szkoły. Następnie głos zabierali goście, którzy z okazji tak wielkiego wydarzenia złożyli społeczności naszej Szkoły swe serdeczne gratulacje, a także życzenia wszelkiej pomyślności oraz wielu sukcesów edukacyjnych i wychowawczych.
Na zakończenie uroczystości w pięknym, patriotycznym montażu słowno - muzycznym zaprezentowali się uczniowie. W dniu nadania imienia Szkole i w przeddzień Święta Niepodległości swój program artystyczny zadedykowali Marcinowi Rożkowi – artyście i wielkiemu patriocie oraz wszystkim wiernym synom Polski, dzięki których ofierze, męstwu i wytrwałości żyjemy dziś w wolnej ojczyźnie.
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia historycznego wydarzenia w życiu naszej Szkoły, dającego społeczności szkolnej poczucie tożsamości i możliwość wskazywania wychowankom wartości określonych na wzorcu osobowym Patrona.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i zrealizowaniu uroczystości: Sponsorom za ufundowanie sztandaru, Księdzu Dziekanowi za sprawowaną liturgię, Panu Janowi Mazurowi za przewodniczenie ceremonii, Paniom z KGW w Kosieczynie za pomoc w przygotowaniu okolicznościowego poczęstunku, Pracownikom Zbąszyneckiego Domu Kultury i IKEA Industry za pomoc techniczną, OSP w Kosieczynie za zabezpieczenie przemarszu, Kapeli Koźlarskiej, Zespołowi Florystycznemu MikoFlower w Zbąszynku i naszym Drogim Rodzicom, na których zawsze liczyć możemy.
Dziękujemy wszystkim za obecność, wszelką troskę, serdeczność i życzliwość.
Dyrektor,
Grono Pedagogiczne,
Pracownicy Administracji i Obsługi
oraz Uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Marcina Rożka w Kosieczynie
Relacja fotograficzna z wydarzenia w albumie na stronie Szkoły oraz na www.zbaszyn.naszemiasto.pl