Szkoła Podstawowa w Kosieczynie
DZIEJE SZKOŁY W KOSIECZYNIE
Dzieje szkolnictwa tutejszej wsi łączą się bezpośrednio z walką ludności polskiej o byt narodowy.Pierwsza szkoła i to katolicka, a zatem głównie dla Polaków, została założona w 1800 roku i mieściła się ona po prawej stronie kościoła. Budynek jej uległ gruntownej przebudowie. Nieco później, na sale lekcyjne wykorzystano dom stojący naprzeciwko budynku, gdzie mieściła się straż pożarna. W kolejnych latach zajęcia lekcyjne przeniesiono do budynków położonych na końcu wsi. Później stanowiły one domy nauczycielskie sąsiadujące z obecną szkołą. Dziś są już własnością prywatną.
PIERWSZE DNI NAUKI PO WYZWOLENIU
Po wyzwoleniu prastarych ziem piastowskich spod okupacji niemieckiej, Kosieczyn wrócił w miesiącu lutym 1945 roku do Macierzy.Już od niemal pierwszych tygodni po wyzwoleniu, nie zważając na trwające jeszcze w pobliżu walki, przyciągnęły tu liczne rodziny, głównie przesiedleńców, a następnie repatriantów, by stworzyć nowe społeczeństwo polskie w Kosieczynie.
Wśród groźnych pomruków wojennych, rozgardiaszu migracyjnego ludności powstała jako jedna z pierwszych - instytucja oświatowa Publiczna Szkoła Powszechna.
Dzięki energicznym zabiegom pani M. Stankowej, kierowniczki szkoły od 6.06.1945 roku, oraz pani H. Kohuniec- miejscowej nauczycielki , Szkoła Powszechna w Kosieczynie rozpoczęła normalne zajęcia w dniu 20 czerwca 1945 roku.
Otwarcie pierwszej polskiej szkoły w Kosieczynie po ponad 150 latach niewoli niemieckiej, wywarło na ludności ogromne i niezapomniane wrażenie.
Nauka w szkole trwała od 20 czerwca do 15 lipca 1945 roku, po czym nastąpił okres ferii letnich.
DECYZJA BUDOWY NOWEGO BUDYNKU
W trosce o poprawę wyników dydaktyczno - wychowawczych szkoły ówczesny kierownik p. Franciszek Olender zainicjował w 1956 roku budowę nowego budynku szkolnego.W dniu 28 listopada 1956 roku podczas oświatowej sesji G.R.N. miejscowa ludność i organy państwowe potwierdziły słuszność decyzji.
W rezultacie, po pokonaniu szeregu trudności, szczególnie czysto formalnych, 1 września 1960 roku, w XV rocznicę szkoły polskiej w Kosieczynie, przewodniczący P.P.R.N. w Międzyrzeczu p. Mieczysław Wawrzyszko,
w obecności przedstawicieli władz oświatowych, politycznych, administracyjnych, organizacji społecznych, nauczycieli, uczniów
i miejscowego społeczeństwa dokonał aktu otwarcia i oddania do użytku nowego budynku szkolnego,bedącego uzupełnieniem dotychczasowych.
Mieszkańcy Kosieczyna wykazali się dużym zaangażowaniem w pracach na rzecz budowy.
Na wyróżnienie zasługują:
FRANCISZEK GOŚCINlAK, JÓZEF SIERŻANT, JÓZEF BARAN, WŁODZIMIERZ DYNOWSKI, FRANCISZEK BAZAN, MICHAŁ BYŁO, WŁADYSŁAW KA WECKI, BOLESŁAW JODKO, WŁADYSŁAW STRAKOWSKI, STEF AN FABIAN i FLORIAN WOJCIECHOWSKI.
UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY
W dniu 10 listopada 1968 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku, dobudowanej czynem społecznYm, części budynku szkolnego.Uroczystość otworzył przewodniczący Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Kosieczynie p. Marian Waltrowski. Powitał on zebranych i jako gospodarz gromady podziękował wszystkim za ofiarność i poświęcenie przy realizacji czynu społecznego, dzięki któremu poprawione zostały znacznie warunki lokalowe szkoły
ROZBUDOWA SZKOŁY W LATACH 1993 - 1998
Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Kosieczynie zawiązał się w 1993r. Po przygotowaniu dokumentacji w 1994r. zaczęto zwozić materiały budowlane, transportu użyczyli rodzice.
Rozpoczęto realizację planu rozbudowy szkoły, który przewidywał powstanie łącznika i sali gimnastycznej.
Budowa finansowana była z kilku źródeł: budżetu Urzędu Gminy
w Zbąszynku, Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze oraz sponsorów, pomagali także rodzice.
ODDANIE DO UŻYTKU ŁĄCZNIKA
3 czerwca 1996r. odbyła się uroczystość z okazji zakończenia pierwszego etapu rozbudowy naszej szkoły. Oddano do użytku łącznik, w którym znalazły się sanitariaty, pomieszczenie na bibliotekę i pokój nauczycielski oraz świetlica.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, kuratorium, wykonawcy robót, a także przedstawiciele Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły, z przewodniczącym Wojciechem Półtorakiem.
Gorące słowa wdzięczności do wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania tej inwestycj i, skierowali - dyr. szkoły Halina Rogalska, burmistrz Wiesław Czyczerski i uczniowie.
Kolejnym etapem, przewidzianym w planie rozbudowy SP w Kosieczynie, miało być wybudowanie sali gimnastycznej.
OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ
19 lutego 1998r. nastąpiło uroczyste oddanie do użytku pięknej i nowoczesnej sali gimnastycznej.
Spełniły się marzenia o poprawie warunków socjalno-lokalowych naszej placówki. Zadowolenie wszystkich, szczególnie uczniów najpełniej wyrażały słowa przyświecające spotkaniu:
"Ten wielki dług wdzięczności można mierzyć tylko miarą naszej wielkiej radości."
Dziś dumni jesteśmy, że pomnożone zostały osiągnięcia pierwszych powojennych pionierów oświaty w Kosieczynie, że podjęto ich ideały i trud, że możemy się cieszyć szkołą na miarę czasów.
PIONIERZY SZKOŁY
Pionierami odrodzonej szkoly polskiej w Kosieczynie byli:
p.Michalina Stanek - pierwszy kierownik
p.Helena Kołtuniec - nauczycielka
p.Kurasiński - wójt
p.Małycha - sołtys
p.Wierzbicki - przew. Komitetu Rodzicielskiego
p.Mowczaniuk
p.Gackowska
p.Sitarz
p.Szarzało
p.BielawskiMarcin Rożek naszym patronem
08.11.2017r. odbyła się uroczystość nadania imienia Marcina Rożka Szkole Podstawowej w Kosieczynie.