• CELE

• KRÓTKI OPIS PARTNERSKIEGO PROJEKTU

Partnerstwo naszych szkół ma służyć temu, aby dzieci
          i nauczyciele przestawiali się na europejskie myślenie,
          działanie i obowiązkowość poprzez konkretne wspólne przeżycia, naukę i aktywność. Chcielibyśmy
          w szczególności nasze myślenie ukierunkować na łączność z Europą, na prezentowanie jej standardów w regionie i poprzez budowę wzajemnego zaufania między ludźmi, przybliżyć jej wartości.

Na podstawie dwuletniej współpracy widzimy,
          że nawiązane kontakty personalne pozwoliły zdobyć doświadczenia i zaspokoić swą ciekawość w wielu dziedzinach.

Nasze zadania chcielibyśmy realizować poprzez:

- naukę, dzięki której możemy wspólnie posiąść wiedzę
          np. na temat dziedzictwa kulturowego, wspólnie dyskutować
          na temat ochrony środowiska teraz
          i w przyszłości,
          przy wykorzystaniu nowoczesnych form kontaktów między innymi poprzez Internet, podejmować wspólne działania
          na rzecz ochrony i pielęgnacji lasów;

- spotkania, współzawodnictwo, pomysłowośćw działaniu, poznawać odrębność kulturową regionów, znajdować motywację do wspólnej pielęgnacji i ochrony lokalnego środowiska;

- dążenie do uzyskiwania wysokich notowań w różnych dziedzinach np. artystycznych, w sporcie itp.,
          aby móc rywalizować się na poziomie europejskim.

Charakterystyka środowiska społecznego,

w którym istnieją szkoły partnerskie

Wszystkie szkoły charakteryzują się mniej więcej jednakową ilością uczniów. Są szkołami wiejskimi, do których uczęszczają dzieci z okolicznych wiosek. Wszystkie trzy szkoły chcą, w ramach założeń pedagogicznych, zabezpieczyć żądania i wymagania uczniów. W każdej szkole jest mniejsza lub większa część dzieci, których rodziny nie maja odpowiedniego zabezpieczenia socjalnego oraz  dzieci, które wymagają szczególnej opieki pedagogicznej w wychowaniui  nauce.

Chcemy uczestniczyć w europejskim współdziałaniu poprzez program Comenius, ponieważ współpracujemy
          już ze sobą od dwóch lat. Chcielibyśmy pracę

i zainteresowania w tym względzie nadal rozwijaći pogłębiać.

·      W każdej ze szkół, na bazie istniejących powiązań, będą przeprowadzane stosowne zajęcia i wymieniane- zdobyte
          w ramach realizacji Projektów osiągnięcia. Ma to być długofalowy program w działaniu.

·      Wzajemne kontakty i bliższe poznawanie się, zdobywanie wiedzy o życiu w innych krajach, mają przyczynić się
          do osobistych motywacji, do utrzymywania i wzmacniania międzynarodowych, przyjacielskich stosunków. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby dzieci można było zorientować
          na europejskie myślenie, a nauczycielom umożliwić porównywanie osiągnięć w pracy pedagogicznej.

SZCZEGÓŁOWE CELE PROJEKTU:

Wspólne projekty szkół związane z poznawaniem przyrody:

W pierwszym roku – orientacja na dzieci:

- wspólny Tydzień Lasu,

- wspólny Dzień Ziemi,

- wspólny Tydzień Środowiska: zadania na najbliższą przyszłość.

W drugim roku- orientacja na dzieci:

- wspólny Tydzień Wody,

- wspólny Dzień Ziemi- groźne zwierzęta w naszym środowisku,

- Tydzień Komunikacji( dzieci V-VI klas podejmują próbę porozumiewania się w języku angielskim).

Organizować jednodniowe spotkania( Niemcy- Polska)

– tematyka z różnych dziedzin życia:

W pierwszym roku- orientacja na dzieci:

- Środowisko i Dzień Lasu( N-Pl),

- Tydzień Ziemi,

- walka o środowisko dla dzieci mających problemy socjalne ( N-Pl),

- Tydzień Festiwalu Kulturalnego w Bedum ( N-Pl-H),

W drugim roku- orientacja nauczycieli na naukę i szkolenia:

- planujemy odwiedziny i wzajemną  wymianę doświadczeń.

Realizujemy temat: nauczanie, problemy w nauczaniu oraz trudne sytuacje pedagogiczne w szkołach partnerskich.

Wyniki oraz materiał zebrany w czasie pracy planujemy publikować
          w Internecie.

W drugim roku- orientacja na dzieci:

- Środowisko i Dzień Lasu (N-Pl),

- walka o środowisko dla dzieci mających problemy socjalne ( N-Pl),

- Tydzień Wody (N-Pl-H). Uroczyste zakończenie spotkania.

W drugim roku – orientacja na nauczycieli:

- organizowanie spotkań w celu wymiany doświadczeń. ,, W szkoleniach nasza siła”,
          pod tym hasłem publikować w Internecie osiągnięcia i nabyte wiadomości.

Prezentować osiągnięcia w nauce.

Wszystkie szkoły pracują nad prowadzeniem kroniki ze współpracy partnerskiej.

Wyniki pracy i osiągnięcia będą publikowane w Internecie. Każda szkoła będzie mieć swój portal na stronie internetowej.