Nawigacja

 • Bezcenne rady, wskazówki, informacje...

  Bezcenne rady, wskazówki, informacje...

  Pod koniec roku szkolnego uczniowie klasy III spotkali się z przyszłym wychowawcą - Panem Karolem Prządką, a także z kolegami z klasy IV . Głównym celem spotkania, było udzielenie przez kolegów  cennych wskazówek dotyczących nauki w klasie czwartej. Nie obyło się bez pytań trzecioklasistów do starszych kolegów i przyszłego wychowawcy, dzięki którym każdy mógł usłyszeć odpowiedź na nurtujące go pytanie.  Były to bezcenne wskazówki , rady dla uczniów jaki i dla ich rodziców, które zostały spisane i przekazane zainteresowanym.   Na pewno przydadzą się w czwartej klasie.  Życzymy powodzenia!

 • Wycieczka klasy VI

  Wycieczka klasy VI
  18.06.2018

      W dniu 18 czerwca klasa VI wraz z opiekunami  wybrała się na wycieczkę rowerową do Zbąszynia.W Nądni zwiedziliśmy murowaną  kuźnię z drewnianymi podcieniami z 1893 roku. Pan kowal  Marian  Kwaśny w ciekawy sposób przybliżył nam tajniki tego zawodu. Zwiedziliśmy  w pełni wyposażoną pracownię kowala. Uczniowie mieli okazję obejrzeń narzędzia jakimi posługiwali się kowale m.in.. kowadło z 1771r., podkowy, dzwonki, przyjrzeć się  pracy kowala, a także spróbować swoich sił w tym fachu. Okazało się, że to bardzo ciężka i trudna praca. Kolejna część wycieczki to wspólne  zabawy i rozmowy na plaży w Łazienkach. Następnie udaliśmy się na  pyszne lody i kebab. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

 • Podziękowania, pożegnania w klasie III

  Podziękowania, pożegnania w klasie III

  ,,Nig­dy nie jest tak, żeby człowiek, czy­niąc dob­rze dru­giemu, tyl­ko sam był dob­roczyńcą. Jest równocześnie ob­da­rowy­wany, ob­da­rowa­ny tym, co ten dru­gi przyj­mu­je z miłością".

     15 czerwca odbyło się ostatnie, wspólne spotkanie uczniów klasy III i ich rodziców z wychowawczynią. Były wzajemne podziękowania za trzyletnią naukę i współpracę oraz najlepsze życzenia w dalszym życiu szkolnym i prywatnym.

 • Bezpieczne wakacje

  Bezpieczne wakacje
  14.06.2018

  Dnia 14 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Kosieczynie odbyła się prelekcja  z policjantem i strażnikiem miejskim dla uczniów klas I-VII, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy, przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku. Strażnik miejski przestrzegał również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach.
  Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa  oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego.

                            

   

 • Dzieci czytają dzieciom -kl.III

  Dzieci czytają dzieciom -kl.III

      W tym roku, po raz ostatni uczniowie gościli w przedszkolu w Kosieczynie w ramach akcji ,,Dzieci czytają dzieciom". Tym razem uczniowie wraz z przedszkolakami prezentowali sobie na wzajem autorskie książeczki, przygotowane podczas odbytych w kwietniu warsztatów z książką, prowadzonych przez autorkę bajek dla dzieci p. Katarzynę Zych.

 • Wycieczka do Poznania

    7 czerwca klasa III i IV  wybrały się na wycieczkę do Poznania. Na Ostrowie Tumskim zwiedziły najstarszą Katedrę w Polsce z jej podziemiami. Zobaczyły  miejsce pochówku pierwszych Piastów. Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej, o których krąży ciekawa legenda. Ale największe zainteresowanie wzbudził pręgierz – kopia rzeźby naszego patrona szkoły Marcina Rożka. Po spacerze po rynku, uczniowie udali się do palmiarni, gdzie zapoznali się z egzotycznymi  roślinami,  takimi jak bananowce, kawowiec, palmy itp..

   Pełni wrażeń, nowych wiadomości i doświadczeń powrócili do domu.
   

 • Wizyta przyszłych PIERWSZOKLASISTÓW

  Wizyta przyszłych PIERWSZOKLASISTÓW
    6 czerwca, przyszli pierwszoklasiści, a jeszcze przedszkolacy z Kosieczyna i Kręcka gościli w klasie III.  Spotkali się z przyszłą wychowawczynią oraz szkolnymi koleżankami i kolegami. Razem z uczniami rozwiązywali zagadki, a  siedząc w szkolnych ławkach zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne. Dzięki temu zdobyli swoje pierwsze szkolne doświadczenia, które pozwolą im,  z większą odwagą wejść w rolę uczniów 1 września.
   
 • Dzień Mamy w klasie I

  Z okazji Dnia Matki, pierwszoklasiści przygotowali  swoim Mamusiom klasową uroczystość, podczas której podziękowali i przeprosili wierszykami i piosenkami.

  Wszystkim Mamom, nie tylko w Dniu Ich święta, życzymy dużo zdrowia i zadowalenia ze swoich pociech.

 • Mistrz Ortografii Klasy III

  Mistrz Ortografii Klasy III

     W klasie III odbył się konkurs ortograficzny ,,Mistrz Ortografii Klasy III”. Celem konkursu było m. in. rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań językiem polskim oraz sprawdzenie swoich umiejętności w zakresie poprawności ortograficznej. Składał się z 2 części – dyktanda oraz różnorodnych zadań orograficznych i interpunkcyjnych. Do konkursu przystąpiło 7 uczniów.

  Tytuł ,,Mistrz Ortografii Klasy III”. otrzymał Filip Bielecki, który zdobył najwięcej punktów, wykazując się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.

  Pozostali uczestnicy to: Julita Hanysz, Lenka Lachman, Paulina Olszewska,Iga Sobiech, Amelka Rolla i Kuba Mielęgowski.

  Zwycięzca  konkursu otrzymał dyplom i nagrodę książkową, pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia w postaci czerwonych długopisów sponsorowanych przez rodziców klasy.

  Filipowi gratulujemy „ortograficznych sukcesów”, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
    

 • Mistrz Klasy III konkursu ,,Chcemy,potrafimy,robimy..."

  Mistrz Klasy III konkursu ,,Chcemy,potrafimy,robimy..."

       Podsumowiując wszystkie etapy klasowego konkursu ,,Chcemy,potrafimy,robimy..." , zwycięstrzynią została...

  Amelka Rolla! , która zdobyła 293 punkty!

    GRATULUJEMY !!!!

     Sponsorami nagród w postaci: książek, gier planszowych,przyborów szkolnych, byli rodzice klasy. DZIĘKUJEMY!

   

 • Wycieczka klasy I do Ochli

  Wycieczka klasy I do Ochli

  W poniedziałek, 21 maja klasa I wraz z wychowawczynią Ewą Prążyńską oraz opiekunem - mamą Adriana Breś pojechała na wycieczkę do Ochli. W bogatym programie najpierw zwiedziła  Muzeum Etnograficzne - Skansen, którego atrakcją były: pokazy ginących zawodów, udział w warsztatach, podczas których dzieci wyrabiały własnoręcznie miseczki z gliny, przejażdżka bryczką po skansenowskiej wiosce i na koniec ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ta niezwykle interesująca lekcja historii pozwoliła nam  poznać kulturę i tradycje naszego regionu.Pełni wrażen powróciliśmy, oczywiście z zakupionymi tu pamiątkami, bezpiecznie do domów. 

 • Rodzice czytają dzieciom- kl.III

  Rodzice czytają dzieciom- kl.III

  Rodzice czytają dzieciom- tym razem opowiadają -:)

   

      Z wyjątkowym napięciem uczniowie klasy III czekali na kolejnego rodzica, który w ramach kampanii ,,Rodzice czytają dzieciom” miał zaprezentować  wybrane przez siebie opowiadanie.              

      Kiedy 17 maja do klasy III wkroczył w pełnym ekwipunku żołnierz, dzieci z wrażenia oniemiały. Ale szybciutko, większość z nich rozpoznała w nim tatusia Amelki, który jest  żołnierzem  17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Pan plutonowy Marcin Rolla p rzybył na spotkanie z ogromnym wyposażeniem, w skład którego wchodził zestaw wielu przedmiotów niezbędnych dla żołnierza w trakcie wykonywania zadań. Każdy uczeń miał okazję z bliska obejrzeć wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest m.in. hełm,  kamizelka kuloodporna i co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę. 
      Każdy chętny uczeń,  choć przez chwilę mógł się poczuć jak żołnierz, kiedy przymierzał różne elementy munduru czy spróbował podnieść niektóre ze sprzętów. Duże emocje wzbudziła zielona paczuszka, w której znajdowała się  żywnośćoraz możliwość spróbowania podgrzanego po żołniersku  Leczo z kiełbaską.  Potrawa wszystkim smakowała.         
  Gość również zaprezentował swój mundur, opisał wszystkie oznaczenia i symbole narodowe.

     Na koniec spotkania  tatuś Amelki  wyświetlając zdjęcia pokazał i opowiedział o swoich dwóch odbytych misjach w Afganistanie i w Iraku.  Tłumaczył, po co żołnierze jeżdżą  na misje i jak wyglądają ich zadania. Opowiedział o życiu w bazie,  a także zamieszkującej tam ludności, a zwłaszcza dzieci.

     Dzieci w podziękowaniu za tak interesujące spotkanie, wręczyły Panu drobny upominek, życząc szczęśliwego powrotu z trzeciej misji.  Gromkimi brawami pożegnały gościa.

    Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią  ogromnie DZIĘKUJĄ  Panu Marcinowi za przybycie, za czas poświęcony dzieciom i w tak ciekawy sposób pokazanie jak niezwykłym zawodem jest zawód żołnierza.

 • Klasa III -,,Chcemy,potrafimy,robimy..."

  Klasa III -,,Chcemy,potrafimy,robimy..."

   W maju odbył się trzeci etap konkursu ,,Chcemy,potrafimy,robimy..." Pierwsze miejsce zdobyła Amelka Rolla, drugie Lenka Lachman, a trzecie Natalia Gniotowska. Gratulujemy !!!

   

 • Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece

  Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece

  16 maja w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece. Jako organizatorzy i gospodarze spotkania gościliśmy reprezentacje uczniów wraz z opiekunami ze szkół podstawowych z Dąbrówki Wlkp., Nowego Kramska, Podmokli Małych i Zbąszynka. Uczestników konkursu powitali: pan dyrektor - Sławomir Matysik, organizator -  Elżbieta Dzik oraz - wierszem i piosenką o książce - uczniowie klasy I. Przed rozpoczęciem zmagań turniejowych uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną promującą czytanie i lekturę wybranych książek z biblioteki szkolnej. Następnie rozpoczęły się "potyczki" konkursowe. W jury zasiadły panie: Joanna Spychała - dyr. działu bibliotek ZOK oraz Monika Przybyła - pedagog szkolny.  Zadania dotyczyły autorów, tytułów, bohaterów i treści różnych tekstów literackich. Najwięcej emocji dostarczyły kalambury z kategorii "przysłowia", które okazały się niełatwe. Po podsumowaniu punków okazało się, że drużyna naszej szkoły -  w składzie: Karolina Buśko, Wiktoria Paszkiewicz, Martyna Horowska - powtórzyła sukces z ubiegłego roku i kolejny raz zwyciężyła. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bowiem wszyscy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, a różnice w punktacji końcowej były niewielkie. 

 • V Międzyszkolony Konkurs Symulacji Działalności Gospodarczej

  V Międzyszkolony Konkurs Symulacji Działalności Gospodarczej

       W dniu 16 maja 2018 roku już po raz piąty reprezentacja Naszej Szkoły wzięła  udział w Międzyszkolnym Konkursie Symulacji Działalności Gospodarczej, który drugi raz z rzędu odbył się w Przyprostyni.

       Tym razem drużyny z siedmiu szkół pracowały w swoich firmach przez trzy dni ( które trwały po 20 minut ), produkując papierowe kaczki, liski lub jaskółki - nowość. W  tym czasie musieli również bacznie obserwować ceny rynkowe swych produktów, liczyć zyski i straty. Emocji było mnóstwo. Oczywiście nie odbyło się bez głównego punktu - "robienia kaczek" na czas - najlepsza  w tym okazała się drużyna z Przyprostyni.

       Natomiast w podsumowaniu ogólnym Nasi reprezentanci - Marta Kucharska, Wiktoria Miler, Marysia Śmiałek i Filip Klementowski wywalczyli III miejsce. 

                                                                                                                                                                          GRATULUJEMY !!!

 • Wielki Test Znajomości historii Zbąszynka

  Wielki Test Znajomości historii Zbąszynka

  15 maja w ZOK w Zbaszynku odbył się Test Znajomości Historii Zbąszynka, do którego przystapili przedstawiciele dziesięciu instytucji działających na terenie nazej gminy. Nasza szkołę reprezentowali: dyrektor S.Matysik, nauczyciele; E.Prążyńska i K.Prządka ora pracownik administracji M.Dobry. Miło nam pionformować o zdobyciu III miejsca !!  Gratulujemy!!

 • Klasa III -,,Chcemy,potrafimy,robimy..."

  Klasa III -,,Chcemy,potrafimy,robimy..."

    Kwietniową edycję ,,Chcemy, potrafimy, robimy”, wygrał  Maks Wetklo, drugie miejsce zajęła Iga Sobiech, a trzecie Natalia Gniotowska. GRATULUJEMY !!!

 • Lekcja patriotyzmu w Poznaniu

  Lekcja patriotyzmu w Poznaniu

  Poniedziałek, po majowej przerwie świątecznej, uczniowie kl. VI i VII spędzili na wycieczce w Poznaniu.

  Najpierw w Teatrze  Muzycznym obejrzeli musical "Balladyna". Sztuka łącząca słowo mówione ze śpiewem i tańcem, operująca multimedialnymi efektami przy zastosowaniu minimum realistycznych rekwizytów zachwyciła przede wszystkim grą aktorską. Spektakl w ciekawy sposób zinterpretował dzieło Juliusza Słowackiego, które jest lekturą obowiązkową.

  Po wyjściu z teatru rozpoczęło się zwiedzanie stolicy Wielkopolski. Przewodnik zabrał uczestników wycieczki na spacer ulicami związanymi z powstaniem wielkopolskim, pokazywał historyczne miejsca, takie jak m. in. balkon, z którego 26 grudnia 1918 roku przemawiał do rodaków Ignacy Jan Paderwski. Z ogromnym emocjonalnym zaangażowaniem, a przede wszystkim  z dumą opowiadał o walce o polskość Polaków żyjących pod zaborem pruskim i  wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości ojczyzny. Uczniowie zwiedzili także przepiękną barokową Poznańską Farę. Na Starym Rynku wysłuchli hejnału i oglądali trykające się koziołki na wieży ratuszowej, zatrzymali się przy pręgierzu dłuta Marcina Rożka - patrona naszej szkoły. 

  Następnie miało miejsce zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, gdzie w X wieku rozpoczęły się dzieje państwa polskiego.  W Archikatedrze św. Piotra i Pawła uczniowie zobaczyli m.in. królewskie grobowce, chrzcielnicę - domniemane miejsce chrztu Mieszka I, Złotą Kaplicę z sarkofagami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, miecz św. Piotra - najstarszą relikwię w Polsce.

  Wycieczka była niezwykle wartościowa. Stanowiła wspaniałą lekcję literacką, artystyczną i historyczną. Była ważnym wydarzeniem dla uczniów w roku świętowania stulecia Niepodległej Polski.

 • Wieczór z książką i filmem

  Wieczór z książką i filmem

  26 kwietnia w ramach Dni Książki i Biblioteki odbył się II w tym roku szkolnym Wieczór z Książką i Filmem. Tym razem uczestnicy spotkania podzieleni zostali na dwie grupy wiekowe. Kl. IV - V wysłuchały fragmentu ksiązki R. Dahla "Matylda", który z podziałem na role przeczytali: F. Kleszcz, W. Paszkiewicz, M. Litwin i P. Wittke. Następnie uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film o genialnej kilkuletniej dziewczynce, która przeczytała wszystkie książki z biblioteki i potrafiła poradzić sobie z niedobrymi dorosłymi.

  Spotkanie w grupie starszej, kl. VI-VII, poświęcone było niezwykłej opowieści E . Hemingway'a "Stary człowiek i morze". Najpierw Ola Szymańska przedstawiła przygotowaną przez siebie przezentację multimedialną przybliżającą postać autora i jego utwór. Potem wybrane fragmenty książki przeczytali: M. Śmiałek, A. Pluskota, O. Szymańska i K. Michalski. Wielu wrażeń dostarczył film ukazujący walkę człowieka z marlinem, rekinami i własnymi słabościami. Na zakończenie wieczoru, w krótkiej dyskusji, uczniowie potwierdzili, że zarówno dzieło literackie, jak i filmowe, właściwym dla siebie językiem, ukazuje prawdę o człowieku, którego można zniszczyć, ale nie pokonać.

  Dziękujemy za udział w spotkaniu. To był miły i korzystnie spędzony wieczór!

 • Wyróżnienie Marty Kucharskiej w Konkursie Poetyckim "Złota Kwyrla".

  Wyróżnienie Marty Kucharskiej w Konkursie Poetyckim "Złota Kwyrla".

  Miło nam poinformować, że Marta Kucharska znalazła się w gronie lureatów XI Konkursu Poetyckiego "Złota Kwyrla" 2018  i uzyskała wyróżnienie za wiersz pt. "Miłość". Pamiątkowy dyplom oraz upominek Marta odebrała 26 kwietnia w czasie Festiwalu Kultury Regionalnej, którego organizatorem jest Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku. Serdecznie gratulujemy nagrodzonej poetce i życzymy wielu kolejnych niezapomnianych przeżyć związanych z literaturą.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Marcina Rożka w Kosieczynie
  Kosieczyn, ul.Główna 1
  66-210 Zbąszynek
 • fax 068 384 97 15,
  tel. 504 040 564

Galeria zdjęć