• Szkoła Podstawowa w Kosieczynie

• DZIEJE SZKOŁY W KOSIECZYNIE

Dzieje szkolnictwa tutejszej wsi łączą się bezpośrednio z walką ludności polskiej o byt narodowy.

Pierwsza szkoła i to katolicka, a zatem głównie dla Polaków, została założona w 1800 roku i mieściła się ona po prawej stronie kościoła. Budynek jej uległ gruntownej przebudowie. Nieco później, na sale lekcyjne wykorzystano dom stojący naprzeciwko budynku, gdzie mieściła się straż pożarna. W kolejnych latach zajęcia lekcyjne przeniesiono do budynków położonych na końcu wsi.  Później stanowiły one domy nauczycielskie sąsiadujące z obecną szkołą. Dziś są już własnością prywatną.

PIERWSZE DNI NAUKI PO WYZWOLENIU

Po wyzwoleniu prastarych ziem piastowskich spod okupacji niemieckiej, Kosieczyn wrócił w miesiącu lutym 1945 roku do Macierzy.

Już od niemal pierwszych tygodni po wyzwoleniu, nie zważając na trwające jeszcze w pobliżu walki, przyciągnęły tu liczne rodziny, głównie przesiedleńców, a następnie repatriantów, by stworzyć nowe społeczeństwo polskie w Kosieczynie.

Wśród groźnych pomruków wojennych, rozgardiaszu migracyjnego ludności powstała jako jedna z pierwszych - instytucja oświatowa Publiczna Szkoła Powszechna.

Dzięki energicznym zabiegom pani M. Stankowej, kierowniczki szkoły od 6.06.1945 roku, oraz pani H. Kohuniec- miejscowej nauczycielki , Szkoła Powszechna w Kosieczynie rozpoczęła normalne zajęcia w dniu 20 czerwca 1945 roku.

Otwarcie pierwszej polskiej szkoły w Kosieczynie po ponad 150 latach niewoli niemieckiej, wywarło na ludności ogromne i niezapomniane wrażenie.

Nauka w szkole trwała od 20 czerwca do 15 lipca 1945 roku, po czym nastąpił okres ferii letnich.

DECYZJA BUDOWY NOWEGO BUDYNKU

W trosce o poprawę wyników dydaktyczno - wychowawczych szkoły ówczesny kierownik p. Franciszek Olender zainicjował w 1956 roku budowę nowego budynku szkolnego.

W dniu 28 listopada 1956 roku podczas oświatowej sesji G.R.N. miejscowa ludność i organy państwowe potwierdziły słuszność decyzji.

W rezultacie, po pokonaniu szeregu trudności, szczególnie czysto formalnych, 1 września 1960 roku, w XV rocznicę szkoły polskiej w Kosieczynie, przewodniczący P.P.R.N. w Międzyrzeczu p. Mieczysław Wawrzyszko,

w obecności przedstawicieli władz oświatowych, politycznych, administracyjnych, organizacji społecznych, nauczycieli, uczniów

i miejscowego społeczeństwa dokonał aktu otwarcia i oddania do użytku nowego budynku szkolnego,bedącego uzupełnieniem dotychczasowych.

Mieszkańcy Kosieczyna wykazali się dużym zaangażowaniem w pracach na rzecz budowy.

Na wyróżnienie zasługują:

FRANCISZEK GOŚCINlAK, JÓZEF SIERŻANT, JÓZEF BARAN, WŁODZIMIERZ DYNOWSKI, FRANCISZEK BAZAN, MICHAŁ BYŁO, WŁADYSŁAW KA WECKI, BOLESŁAW JODKO, WŁADYSŁAW STRAKOWSKI, STEF AN FABIAN i FLORIAN WOJCIECHOWSKI.

UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ CZĘŚCI SZKOŁY

W dniu 10 listopada 1968 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku, dobudowanej czynem społecznYm, części budynku szkolnego.

Uroczystość otworzył przewodniczący Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Kosieczynie p. Marian Waltrowski. Powitał on zebranych i jako gospodarz gromady podziękował wszystkim za ofiarność i poświęcenie przy realizacji czynu społecznego, dzięki któremu poprawione zostały znacznie warunki lokalowe szkoły

ROZBUDOWA SZKOŁY W LATACH 1993 - 1998

Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Kosieczynie zawiązał się w 1993r. Po przygotowaniu dokumentacji w 1994r. zaczęto zwozić materiały budowlane, transportu użyczyli rodzice.

Rozpoczęto realizację planu rozbudowy szkoły, który przewidywał powstanie łącznika i sali gimnastycznej.

Budowa finansowana była z kilku źródeł: budżetu Urzędu Gminy

w Zbąszynku, Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze oraz sponsorów, pomagali także rodzice.

ODDANIE DO UŻYTKU ŁĄCZNIKA

3 czerwca 1996r. odbyła się uroczystość z okazji zakończenia pierwszego etapu rozbudowy naszej szkoły. Oddano do użytku łącznik, w którym znalazły się sanitariaty, pomieszczenie na bibliotekę i pokój nauczycielski oraz świetlica.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, kuratorium, wykonawcy robót, a także przedstawiciele Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły, z przewodniczącym Wojciechem Półtorakiem.

Gorące słowa wdzięczności do wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania tej inwestycj i, skierowali - dyr. szkoły Halina Rogalska, burmistrz Wiesław Czyczerski i uczniowie.

Kolejnym etapem, przewidzianym w planie rozbudowy SP w Kosieczynie, miało być wybudowanie sali gimnastycznej.

OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ

19 lutego 1998r. nastąpiło uroczyste oddanie do użytku pięknej i nowoczesnej sali gimnastycznej.

Spełniły się marzenia o poprawie warunków socjalno-lokalowych naszej placówki. Zadowolenie wszystkich, szczególnie uczniów najpełniej wyrażały słowa przyświecające spotkaniu:

"Ten wielki dług wdzięczności można mierzyć tylko miarą naszej wielkiej radości."

Dziś dumni jesteśmy, że pomnożone zostały osiągnięcia pierwszych powojennych pionierów oświaty w Kosieczynie, że podjęto ich ideały i trud, że możemy się cieszyć szkołą na miarę czasów.

PIONIERZY SZKOŁY

Pionierami odrodzonej szkoly polskiej w Kosieczynie byli:

p.Michalina Stanek - pierwszy kierownik
          p.Helena Kołtuniec - nauczycielka
          p.Kurasiński - wójt
          p.Małycha - sołtys
          p.Wierzbicki - przew. Komitetu Rodzicielskiego
          p.Mowczaniuk
          p.Gackowska
          p.Sitarz
          p.Szarzało
          p.Bielawski

Marcin Rożek naszym patronem

08.11.2017r. odbyła się uroczystość nadania imienia Marcina Rożka Szkole Podstawowej w Kosieczynie.